CCTV

CCTV sistemleri, her türlü yapı için uygun güvenlik ve gözetim çözümleri sunar. Bu sistemler, kameralardan gelen görüntü sinyallerini kapalı bir ağ üzerinden ileten yapıdadır...

CCTV sistemleri, her türlü yapı için uygun güvenlik ve gözetim çözümleri sunar. Bu sistemler, kameralardan gelen görüntü sinyallerini kapalı bir ağ üzerinden ileten yapıdadır.

Bu sistemlerin temel amacı, olayları anında izlemek ve alarm sistemleri aracılığıyla hızlıca tespit edip müdahale etmektir. Ayrıca, kaydedilen görüntülerin incelenmesiyle olaylar hakkında bilgi edinmek ve kanıt toplamak da mümkündür.

Teknolojinin ilerlemesiyle CCTV sistemleri de çeşitlenmiştir. Eğer bağlantılar kablo aracılığıyla yapılıyorsa bu sistemlere Analog CCTV denir. Ağ üzerinden IP kullanılarak bağlanıyorsa IP CCTV olarak adlandırılır. Hem kablo hem de IP üzerinden işleyen sistemlere ise Hybrid CCTV denmektedir.

Analog CCTV sistemleri, koaksiyel kablo üzerinden klasik video sinyallerini taşıyarak çalışır ve genellikle orta ve küçük ölçekli işletmeler tarafından tercih edilir. Bu sistemler nispeten daha ekonomik çözümler sunar.

IP CCTV sistemleri, internet veya ağ bağlantısını kullanarak, hem kablolu hem de kablosuz olarak çalışabilir ve genellikle büyük ölçekli kurumsal firmalar tarafından tercih edilen profesyonel çözümler sağlar.

Hybrid CCTV sistemleri ise, hem analog hem de IP kameralarla uyumlu olan Hybrid Dijital Kayıt Cihazı (HVR) kullanır. Bu yeni nesil sistemler, standart CCTV kameralarıyla birlikte IP kameraları da kaydedebilir.